Tvorba hudobného skladateľa Petra Machajdíka zahŕňa diela inštrumentálne, vokálne, hudbu k filmom, rozhlasovým hrám, baletu, tanečným a divadelným predstaveniam, zvukové prostredia a grafické partitúry. Je charakteristická morálnym a humánnym rozmerom, odmietajúcim a odsudzujúcim nacionalizmus, rasovú a sociálnu neznášanlivosť.
Kompozície tohto bratislavského rodáka sú často považované za akýsi kontrapunkt k dnešnej dobe násilia, agresivity a chamtivosti. Pomocou tradičných tonálnych a modálnych techník s citlivosťou pre inštrumentálnu pestrofarebnosť vytvára jedinečný a jemný svet emocionálnych textúr. Väčšina jeho diel má hypnotický charakter a je ľahko rozpoznateľná. Vyznačuje sa nenásilným hudobným jazykom, ktorý nanovo definuje niektoré formy súčasnej a dejinnej hudby.
Diela Petra Machajdíka mali možnosť milovníci hudby počuť v koncertných sálach na piatich kontinentoch, a to napríklad v Berlíne, New Yorku, Bostone, Ríme, Miláne, Viedni, Innsbrucku, Amsterdame, Haagu, Utrechte, Calgary, Toronte, Helsinkách, Londýne, Oxforde, Prahe, Oberstdorfe, Pekingu, Tallinne, Rige, Madride, Varšave, Krakove, Lubline, Belehrade, Reykjavíku, Cardiffe, Aténach, Ankare, Istanbule, Bukurešti, Sofii, Ľvove, Lugane, juhokórejskom Chuncheone, Káhire, Nairobi a mnohých ďalších mestách.
Machajdíkove orchestrálne skladby odzneli pod taktovkou významných dirigentských osobností, akými sú Leoš Svárovský, Benjamin Bayl, Anu Tali, Marián Lejava, Ivan Buffa, Balázs Horváth, Miran Vaupotić, Oliver Kentish, Peter Breiner, Florian Ludwig, Paweł Przytocki, Maria Makraki, Ondrej Olos, Przemysław Zych, Ivan Marković, Peter Vrábel, Ondřej Kukal a mnohí ďalší. Interpretmi Machajdíkovych diel boli renomovaní interpreti a hudobné telesá ako napríklad Nordwestdeutsche Philharmonie, Camerata Europea, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Slovenský komorný orchester, Štátna filharmónia Košice, Janáčkova filharmónia Ostrava, Štátny komorný orchester Žilina, Ensemble Metamorphosis, Pomorská filharmónia Bydgoszcz, FIlharmónia Lublin, Milli Reasürans Oda Orkestrasi, Mucha Quartet, Quasars Ensemble, Alia amnis, harfistky Floraleda Sacchi, Adriana Antalová, Klára Bábel, Antje Gräupner a Megan Morris, violisti Saša Mirković, Martin Ruman, Ivan Palovič, Peter Zwiebel a Peter Vrbinčík, cimbalistka Eniko Ginzery, čembalistky Elina Mustonen, Asako Hirabayashi, Sonia Lee a Faythe Vollrath, Komorný orchester Berg, NeoQuartet, Cluster Ensemble, organisti Carson Cooman, David di Fiore, Marieta Puhovichová, Per Ahlman a Olena Maceljuch, klarinetisti Martin Adámek, Guido Arbonelli a Braňo Dugovič, klaviristi Jordana Palovičová, Zuzana Zamborská, Fero Király, Magdaléna Bajuszová, Zuzana Manera Biščáková, Ivan Šiller, Katarzyna Musiał, Xénia Jarová, Mayuko Kida, huslista Milan Paľa, violončelisti Jozef Lupták, Andrej Gál, John Alex Heley, Piero Salvatori, Darry Dolezal, Eugen Prochác, Ján Bogdan a Ján Slávik, akordeonisti Boris Lenko, Peter Katina, Milan Osadský, Ana Krsmanović a Tibor Iván, duoAccosphere, Luhanský symfonický orchester, Cappella Istropolitana, Arte Quartett, Československé komorné duo, VientoMarero Duo, Chór Warszawski, Ensemble Ricercata, Ensemble Inn, gitaristi Andrea Monarda, Martin Krajčo, Ondrej Veselý a Klaus Jäckle, komorný zbor Ave, Proxima Quartet, VientoMarero Duo a mnohí ďalší. Peter Machajdík spolupracuje tiež s bývalým spevákom a frontmanom legendárnej britskej prog-rockovej skupiny YES Jonom Andersonom, s mnohými tanečníkmi, choreografmi, výtvarníkmi a filmármi.
Peter Machajdík vytvoril hudbu k divadelnému predstaveniu Čaj a apokalypsa britskej autorky Caryl Churchillovej pre Slovenské národné divadlo, k inscenáciám hier nositeľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 2023 Jona Fosseho Niekto príde, Miklósa Forgácsa Bezzubatá a Lilith, a Thomasa Melleho Naše fotky v réžii Eduarda Kudláča pre Mestské divadlo Žilina, k autorskej adaptácii románu Felix Austria oceňovanej súčasnej ukrajinskej autorky Sofije Andruchovyč pre brnenské HaDivadlo, ako aj k divácky úspešným dokumentárnym filmom Tomáša Hulíka Divoké Slovensko, Prítomná minulosť, Kráľ nebies orol skalný, Cesty Slovenskom, Návrat rysov a do obľúbeného cyklu Svetoznámi slovenskí vedci Evy Holubánskej-Bartovičovej. Je tiež autorom množstva multimediálnych projektov a soundartových kompozícií.
|
|
|
|
|
UKÁŽKY Z FILMOVEJ HUDBY
|
|
|
|
slovenski hudobni skladatelia
UKÁŽKY Z DIVADEĽNEJ HUDBY
|
|
|
|
Časť tvorby Petra Machajdíka posledných rokov vznikla s podporou Fondu na podporu umenia, Hudobného fondu a SOZA.